]]>
]]>
NEWSru.ua // Авторські колонки // Вівторок, 20 грудня 2016 р.
розширений пошук

europe.newsru.ua

Великі і маленькі приватбанки

час публікації: 20 грудня 2016 р., 18:41
останнє оновлення: 21 грудня 2016 р., 14:59
версія для друку зберегти як файл
відправити поштою перегляд фотоілюстрацій

Лариса Волошина

Всі заробляють на фінансових пірамідах. Доки це не припиниться, держава змушена буде гасити банківські пожежі грошима платників податків.

Новина про те, що найбільший банк країни перейшов у державну власність, затьмарила собою всі інші події понеділка. І це зрозуміло. "Приватбанк" – це майже 20 мільйонів громадян України, які користуються його послугами та зберігають в ньому свої гроші. 3,1 мільйона пенсіонерів, більш ніж 500 тисяч студентів, 1,6 мільйона представників інших соціально незахищених верств населення є клієнтами цього банку. Будь-які негаразди в такій величезній фінансовій установі одразу ж привертають до процесів увагу мільйонів українців. Тому цілком зрозуміло, чому держава змушена була взяти на себе всі зобов'язання "Приватбанку" перед клієнтами, замість того, щоб просто ліквідувати його, як інші проблемні банки.

Про причини негараздів у "Приваті" було сказано багато. Експерти порівнювали його з величезним пилосмоком, який витягав гроші з кишень вкладників та переводив їх у проблемні кредити, видані своїм же фірмам під неіснуючі застави. Може, воно і так. "Приватбанк" цілком міг бути величезною пірамідою. Тільки таким чином можна проіснувати дуже недовго. Банк же пропрацював 25 років і охоплював більше половини українського банківського сектору, опосередковано впливаючи на всю фінансово-економічну ситуацію в Україні. То, може, справа не тільки в ньому? Адже у нас близько сотні проблемних банків, деякі з яких зараз ліквідовує держава. Може, не тільки жадібні банкіри поставили Україну на межу фінансової катастрофи?

Споживачу сьогодні простіше знайти інформацію про те, які банки вважаються проблемними, ніж обрати собі надійний банк. Таких у країні одиниці. Та й як людині не потрапити в банківську халепу, якщо навіть під час телерозмов про шахрайські схеми в "Приваті" рекламні ролики в перервах закликають нести свої грошики до чергової банківської установи під 23% у державній валюті і під 10% у доларах? Такий відсоток, немислимий для будь-якого пристойного світового банку, в нашій країні - явище звичайне. Так, навіть під час ліквідації банку "Михайлівський", який зібрав з громадян депозити під 26% і зник за лічені місяці, наступний банк хутко завішував українські міста рекламою з обіцянками 27% річних. Зараз цьому банку також загрожує ліквідація.

Споживачі обирають для своїх заощаджень банк, який пропонує високі відсотки річних, не дуже замислюючись, як фінустанова буде виконувати обіцяне. Банки збирають кошти зі споживачів, конкуруючи за допомогою оманливих відсоткових ставок, не дуже переймаючись тим, як і за допомогою чого виконувати обіцянки. Держава ухвалює все нові закони, які гарантують повернення вкладів, навіть якщо ці вклади не були застраховані у Фонді гарантування вкладів. Перед нами своєрідний фінансовий вир, який свідчить, що вся банківська система України – це величезна піраміда.

Проблема України не в тому, що в ній величезна кількість ненадійних банків. А в тому що сама банківська система є імітаційним карго-утворенням. Адже вона не виконує основної банківської функції – вливання грошей вкладників в економіку держави. Українські банки створюються не для ведення банківського бізнесу. Гроші, зібрані під величезні відсотки, апріорі не можуть бути надійно вкладені. Їх не можна використати для розвитку вітчизняного бізнесу, підприємництва. Все, на що здатні банки, які пропонують вкладникам такі високі відсотки, – це вкласти гроші у ризикові кредити. Споживацькі кредити на телефони та ноутбуки – ось максимум, на що можуть сподіватися українські позичальники в такій ситуації. Про жодні економічні сектори та розвиток країни тут не ідеться. Це розуміє держава, розуміють банкіри і прикидаються, ніби не розуміють, вкладники банків.

Завдання регулятора – НБУ – та Фонду гарантування вкладів полягає не тільки в тому, щоб повертати гроші вкладникам, а й у тому, щоб патентувати надійні банківські угоди. Тому що депозит на відсоток, що лише трохи відрізняється від рівня інфляції, є більш надійним і обґрунтованим, ніж депозит під нереально високий відсоток. Відповідно, ставлення держави до банків, виходячи з відсотків, які вони пропонують споживачам, має бути різним. І як неможливо отримати державний сертифікат на пігулки, що обіцяють вічну молодість, так має бути неможливим отримати гарантію повернення на заздалегідь ризиковані вклади.

Всі заробляють на фінансових пірамідах – і банкіри, і спритні вкладники. Поки така ситуація буде тривати, держава змушена буде гасити банківські пожежі грошима платників податків. Величезні гроші, які наскладали українські громадяни, будуть постійно перекачуватися в кишені пройдисвітів, замість слугувати основою розвитку вітчизняної економіки. Доти, доки ми всі будемо займатися підтримкою нинішньої псевдобанківської системи, замість того щоб створювати нову цивілізовану, "приватбанки", великі і маленькі, будуть виникати і зникати – нашим коштом.

facebook

Посилання по темі:


"ПриватБанк" поновив обслуговування ФОПів та юридичних осіб
// NEWSru.ua // Економіка // 20 грудня 2016 р.


Клієнти націоналізованого "ПриватБанку" 19 грудня зняли з рахунків 2 мільярди готівкою
// NEWSru.ua // Економіка // 20 грудня 2016 р.


У Мінфіні обіцяють, що "Приват 24" й далі буде працювати. "Ощадбанк" і "ПриватБанк" можуть об'єднати
// NEWSru.ua // Економіка // 20 грудня 2016 р.


Лагард про націоналізацію "ПриватБанку": це важливий крок до фінансової стабільності
// NEWSru.ua // Економіка // 19 грудня 2016 р.


Березюк назвав ситуацію з "ПриватБанком" пограбуванням тисячоліття, а Ляшко обіцяє відкрити в ньому рахунок
// NEWSru.ua // Економіка // 19 грудня 2016 р.


Порошенко: держава гарантує клієнтам "ПриватБанку" цілісність вкладів. ЄБРР підтримує націоналізацію банку
// NEWSru.ua // Економіка // 19 грудня 2016 р.


НБУ і Мінфін обіцяють клієнтам "ПриватБанку" вільний доступ до грошей
// NEWSru.ua // Економіка // 19 грудня 2016 р.


"Приватбанк" переходить у власність держави
// NEWSru.ua // Економіка // 19 грудня 2016 р.Остання новина NEWSru.ua – 20:42
У Дніпрі відкрили внутрішню експозицію першого в Україні Музею АТО
// Культура


]]>
]]>
Понеділок, 23 cічня 2017 р.  

Остання новина – 20:42


Всі права на матеріали сайту NEWSru.ua охороняються законодавством, в тому числі, про авторське право та суміжні права. При будь-якому використанні матеріалів і новин сайту гіперпосилання на NEWSru.ua обов'язкове
Розміщення реклами на сайті
Зворотній зв'язок: Редакція сайту / Технічна служба / Рекламний відділ
Подальше використання матеріалів інформагентств Інтерфакс-Україна, Українські новини розміщених на данному сайті заборонена. Використання можливе лише з письмового дозволу агентств Інтерфакс-Україна, Українські новини.
© NEWSru.ua 2007-2017