]]>
]]>
NEWSru.ua // Авторські колонки // Вівторок, 27 грудня 2016 р.
розширений пошук

europe.newsru.ua

Блокада окупованих територій

час публікації: 27 грудня 2016 р., 20:36
останнє оновлення: 28 грудня 2016 р., 10:42
версія для друку зберегти як файл
відправити поштою перегляд фотоілюстрацій

Лариса Волошина

Важко розібратися, чому ухвалюється те або інше рішення стосовно окупованих територій. Це породжує в українському суспільстві недовіру та нерозуміння.

Після того як 16 грудня бійці добровольчих батальйонів заявили про свій намір розпочати повну блокаду окупованих територій Донецької та Луганської областей, якщо не буде звільнено всіх українських військовополонених, минуло більше тижня. Блокада, здається, стає реальністю. З приводу цього в країні розпочалася справжнісінька пікіровка заявами "за" або "проти" такого сценарію.

Секретар РНБО Олександр Турчинов заявив, що ніяких імпровізованих блокпостів для блокади Донбасу без рішення держави не буде, але водночас саму ідею припинення торгівлі з окупованими територіями підтримав: "Якщо вирішувати радикально, то є тільки один механізм. І я прихильник саме цього варіанта – заборонити будь-які переміщення товарів та вантажів… Особисто моя позиція: іде війна, і всі мають працювати на перемогу. Повна ізоляція окупованих територій значно наближає час їх остаточного звільнення".

У відповідь партія "Опозиційний блок" оприлюднила звернення: "Пропозиція блокади Донецької та Луганської областей, яку висловив секретар РНБО Олександр Турчинов, – це заклик проти громадян України. Заклик блокувати дві області – це заклик до розколу країни, дискримінації наших громадян на державному рівні". Те, який вир прокльонів здійнявся в російській пресі, й говорити годі. Україну звинувачують у "геноциді" "народу Донбасу", в порушенні міжнародного права та ще бозна в яких злочинах "проти людяності".

Про дискримінацію українських громадян ми чуємо з початку товарної блокади Криму. Так, навіть під час голосування за резолюцію Генасамблеї ООН, в якій Крим названо окупованою територією, а Росію – країною-окупантом, деякі українські правозахисники публічно обурювалися текстом документу. Мовляв, резолюція ООН про права людини в окупованому Криму однобока, адже в ній не засуджена Україна за товарну блокаду півострова. Щось подібне відбувається тепер, коли ідея повного припинення руху товарів через лінію розмежування з Донецькою та Луганською областями стала втілюватися у життя. Багато хто з противників блокади висловлює пересторогу, що такі дії держави будуть використані як черговий пропагандистський привід відштовхнути мешканців окупованих територій від України. Все так. Будуть. Але наявність економічних зв'язків теж висвітлюється в окупантських ЗМІ не на користь Україні.

Закиди в "геноциді окупованих народів" будуть лунати завжди. Як і пропагандистські штампи про те, що війна вигідна українським олігархам, які заробляють гроші на торгівлі з окупованими територіями. Каравани продукції та вугілля, які щодня йдуть через лінію фронту, також використовуються в інформаційній війні проти України. Тут варто визначитися, яку віру в Україну ми маємо укріплювати: в державу, яка не торгує своїми територіями та громадянами, чи в країну, де заробіткам олігархів не може завадити навіть війна. Окупація – це процес, який передбачає не тільки захоплення частини сусідньої країни, а й утримання людей, інфраструктури, воєнізованих формувань. Будь-які намагання співпрацювати з окупантами та їхніми поплічниками – це в першу чергу пляма на ідеї державності України.

Питання про те, проводити чи ні товарну блокаду окупованих територій, лежить у площині державної стратегії з деокупації. Ми торгуємо чи воюємо? Ось що необхідно прояснити. Як держава планує змусити окупанта залишити українські землі? Зробивши окупацію вкрай дорогою забавкою для Росії, її маріонеток, великого бізнесу, який отримує від ситуації зиск? Чи розширюючи співпрацю з контрагентами на непідконтрольних Україні територіях, сподіваючись, що вони поступово, через інтеграцію в українську економіку, самі інтегруються в українське правове поле?

По обох з варіантів багато запитань. І пропозиція розпочати блокаду, і намір поступово зняти всі обмеження – не ідеальні. Навіщо тим, хто заробляє на сірій зоні, прагнучи стати повноправним українським економічним суб'єктом, який сплачує податки, підлягає перевірці контролюючих органів? У них і так все добре. Так само досі не зрозуміло, яким чином перекрити можливість заробляти на окупації так, щоб це якомога менше погіршувало життя українським громадянам, котрі залишилися на окупованих територіях?

Питань багато. Але проблема не в них. А в тому, що українські можновладці досі не обрали остаточно жоден з шляхів. Посилення контролю над внутрішньо переміщеними особами супроводжується розмовами про намір розширити список дозволених для постачання на непідконтрольні території товарів та вантажів. Сьогодні важко розібратися, чому ухвалюється те або інше рішення стосовно окупованих територій. Це породжує в українському суспільстві недовіру до можновладців та нерозуміння причин війни.

Але єдиним, що стало очевидним з моменту, коли варіант блокади перейшов у політичний дискурс, – це коло тих, хто підтримує цю ідею і тих, хто завзято бореться проти неї. Може, краще сконцентруватися саме на силах, які наполягають на зміцненні економічних зв'язків з окупованими територіями або вимагають економічної підтримки окупації? Так стане зрозумілішим, в чиїх інтересах приймається те або інше рішення.

facebook

Посилання по темі:


Турчинов: ніяких імпровізованих блокпостів для блокади Донбасу без рішення держави не буде
// NEWSru.ua // Україна // 27 грудня 2016 р.


Тука про блокаду ОРДЛО: в успіх акції не вірю, ініціаторам не довіряю
// NEWSru.ua // Україна // 27 грудня 2016 р.


Ветерани АТО розпочали блокаду окупованих територій на Донбасі з вимогою відпустити заручників
// NEWSru.ua // Україна // 26 грудня 2016 р.


Черниш проти можливої заборони на провезення товарів через лінію зіткнення в зоні АТО
// NEWSru.ua // Україна // 26 грудня 2016 р.Остання новина NEWSru.ua – 20:42
У Дніпрі відкрили внутрішню експозицію першого в Україні Музею АТО
// Культура


]]>
]]>
Понеділок, 23 cічня 2017 р.  

Остання новина – 20:42


Всі права на матеріали сайту NEWSru.ua охороняються законодавством, в тому числі, про авторське право та суміжні права. При будь-якому використанні матеріалів і новин сайту гіперпосилання на NEWSru.ua обов'язкове
Розміщення реклами на сайті
Зворотній зв'язок: Редакція сайту / Технічна служба / Рекламний відділ
Подальше використання матеріалів інформагентств Інтерфакс-Україна, Українські новини розміщених на данному сайті заборонена. Використання можливе лише з письмового дозволу агентств Інтерфакс-Україна, Українські новини.
© NEWSru.ua 2007-2017