]]>
]]>
УКР
NEWSru.ua // Преса // Вівторок, 10 cічня 2017 р.
розширений пошук

europe.newsru.ua

10 січня. Огляд преси. Політичний та економічний 2017 рік: що чекає на Україну та світ

час публікації: 10 cічня 2017 р., 11:30
останнє оновлення: 10 cічня 2017 р., 12:33
версія для друку зберегти як файл
відправити поштою перегляд фотоілюстрацій

Крім перемоги Дональда Трампа на виборах у США, президентство якого стане черговою ілюстрацією ролі особистості в історії, в керівництві інших країн у 2016 році відбулися досить значні перестановки, які вплинуть на світовий порядок денний у новому році.

Планові вибори президента Австрії відбулися в травні 2016 року, на них 72-річний Александер Ван дер Беллен - колишній лідер Партії зелених, а нині незалежний кандидат - здобув перемогу над 45-річним кандидатом ультраправої Партії свободи Норбертом Хофером з мінімальним відривом - 50,3% проти 49,7%. Конституційний суд через порушення в процедурі підрахунку поданих поштою бюлетенів анулював результати виборів і призначив повторні - на 4 грудня 2016-го. Поразка Ван дер Беллена, якого підтримували всі системні політичні сили Австрії, більшість європейських лідерів і керівництво ЄС і якого врешті-таки підтримали австрійські виборці, могла сильно послабити позиції прихильників євроінтеграції, які ще не оговтались від Brexit.

22 січня 2017 року відбудеться вступ на посаду нового президента Болгарії 53-річного Румена Радєва. Влада президента в країні сильно обмежена. Він може впливати на громадську думку і має право накладати вето на рішення парламенту. Втім, президент має право відхиляти рішення парламенту не більше трьох разів. Якщо депутати приймають те саме рішення вчетверте, воно вважається дійсним.

Радєв у перебігу виборчої кампанії заявляв, що у Болгарії немає альтернативи членству в ЄС і НАТО. Він також закликав до припинення санкцій Євросоюзу проти Росії, говорив, що хоче налагодити з РФ прагматичну співпрацю, а подібні ідеї здобувають у болгарському суспільстві популярність.

31 серпня 2016 року сенат Бразилії проголосував за остаточний імпічмент президента країни 69-річної Ділми Русеф. До виборів, які відбудуться в 2018 р, країною керує колишній віце-президент. Головним звинуваченням були бюджетні махінації: нібито уряд з ініціативи президента в 2014-2015 рр. для поліпшення показників у поточному періоді переносив на наступний фінансовий період заплановані витрати на соціальні програми. Але насправді головний інтерес ініціаторів референдуму політичний - прагнення влади. За корупцію же в Бразилії нині можна відправляти у відставку практично будь-якого політика.

В Італії референдум щодо конституційної реформи відбувся 4 грудня минулого року. Вона передбачала зменшення кількості місць у сенаті з 315 до 100, позбавлення його права виносити вотум недовіри уряду і законодавчих функцій. Передбачалося розділити сфери відповідальності центральної влади і регіональних урядів, а також скасувати провінції - адміністративні одиниці другого рівня. Планувалися й інші зміни.

Ініціатором змін був прем'єр-міністр 41-річний Маттео Ренці, метою реформи називалося спрощення управління країною. Більшість італійців висловилися проти пропозицій уряду, і прем'єр-міністр подав у відставку. У році, що настав, Італію може очікувати ще один референдум - про реформи податкової та судової систем, а також ринку праці.

11 грудня минулого року в Киргизстані відбувся референдум про поправки до конституції. За 25 років незалежності - це сьомий всенародний референдум у країні.

Чинну конституцію було ухвалено на референдумі в червні 2010-го, відразу після повалення президента Курманбека Бакієва. Поправки змінили форму правління з президентської на парламентську - вперше країна в Центральній Азії перейшла до парламентської системи. Тоді ж у конституції було записано, що нові зміни не можуть вноситися до 2020 року. Але влада вирішила, що зараз зміни все ж необхідні. Їх підтримали близько 80% тих, хто проголосував, за явки 42%.

13 листопада 2016 року перемогу в другому турі виборів президента Молдови здобув 41-річний Ігор Додон, який набрав 52% голосів. Лідер Партії соціалістів ще в перебігу передвиборної кампанії зробив заяви про фактичне визнання Криму російським і бажання співпрацювати з Москвою, не відмовився від своїх слів він і після обрання главою держави.

23 червня 2016 рік 52% британців, які прийшли на референдум, висловилися за вихід країни з ЄС. Прем'єр-міністр Девід Кемерон, який агітував за збереження членства в Євросоюзі, пішов у відставку. На цей пост правляча Консервативна партія висунула 60-річну Терезу Мей.

Усвідомивши серйозність того, що сталося на референдумі, багато з тих, хто проголосував за вихід, готові були б "відіграти" назад, але новий прем'єр рішуче заявила, що "Brexit означає Brexit", і активно веде роботу з підготовки процесу виходу, який може офіційно розпочатися в березні нинішнього року.

Уночі проти 16 липня 2016 року в Туреччині відбулася спроба військового перевороту. І хоча він був досить дивним і "беззубим", реакція чинного президента Реджепа Таїпа Ердогана (62 роки) виявилася швидкою, жорсткою і масштабною. У країні було запроваджено надзвичайний стан, який нещодавно вкотре продовжено (цього разу до 19 березня).

У політичному плані влада Туреччини зараз метушиться між Росією і Заходом. Відбувається так здебільшого тому, що економіка країни перебуває в складному становищі. Проблеми Туреччини поки що мало цікавлять Захід, але президент РФ Путін готовий "подружитися" з Ердоганом, якого ще недавно називав "зрадником". Про це пише Сергій Гусєв у статті "2017 рік і політика: знакові зміни у вищому керівництві держав" у газеті "Сегодня".

Час дешевого долара минув. Такий основний посил від всіх економістів на 2017 рік. Американська економіка одужала після кризи 2008-2009 років і почала впевнене зростання. Обрання Дональда Трампа президентом ще сильніше переконало аналітиків, що нове керівництво США буде зосереджено на тому, щоб забезпечити зростання внутрішнього виробництва і створити якомога більше робочих місць.

"Ми вважаємо, що процентна ставка в Сполучених Штатах може бути підвищена протягом 2017 року, причому неодноразово, - пояснила аналітик "Альпарі" Ганна Кокорєва. - Це буде пов'язано і з поліпшенням ситуації на американському ринку праці, і, можливо, з новим курсом президента Трампа, спрямованим на створення нових робочих місць. Підвищення ставки буде в короткостроковому аспекті позитивно впливати на курс долара до світових валют і одночасно надавати негативний вплив на євро".

Більшість експертів упевнена, що курс долара і євро зрівняються в першому півріччі нинішнього року.

А ось європейська криза затягнеться і на наступний рік. Хоча саме завдяки здешевленню євро європейські товари повинні подешевшати на світових ринках і стати більш популярними у покупців. Експерти не виключають, що ЄЦБ буде ініціювати подальше зниження курсу євровалюти, щоб таким чином перезапустити європейську економіку.

Аналітики компанії IHS Markit вважають, що невдовзі в єврозоні може поновитися економічне зростання. Однак наступного року ЄС чекає кілька небезпек. В першу чергу - політичні: Brexit, наслідки італійського референдуму, а також вибори в Німеччині, Франції та Нідерландах.

Здавалося б, який стосунок має політика до економіки? Але експерти кажуть, що нестабільність в Італії загрожує спровокувати банківську кризу. Напевно, саме тому дуже багато європейських політиків пильно стежили за націоналізацією українського "ПриватБанку". А агентство Bloomberg навіть випустило статтю, в якій навело приклад України, і порадило ЄС і Італії звернути увагу на наш досвід. Річ у тім, що там схожі проблеми переживає одна з найстаріших фінустанов країни - Banca Monte dei Paschi di Siena SpA. Цьому банку потрібен капітал для покриття втрат від ненадійних вкладів на 30 мільярдів євро.

Сильний долар впливатиме на вартість золота і нафти.

"Важливим фактором, що визначає рух котирувань протягом усього 2017 року, стане позиція США на ринку нафти, - зазначає Ганна Бодрова. - Поведінка нафтових компаній Америки, чий видобуток зосереджений на сланцевих родовищах, може бути агресивною, як тільки ціна на нафту WTI зафіксується вище 50 доларів за барель. У цьому випадку зростання пропозиції нафти з боку найбільшого її споживача буде тиснути на ціни, що згодом може викликати їхню спадну корекцію".

Крім того, Дональд Трамп може зняти обмеження на розвідку і видобуток вуглеводнів у США. Це, за словами експерта, буде означати, що видобуток Штатів почне приростати, а попит на сировину з третіх країн буде падати.

Що стосується цін на золото, то, з огляду на сильний долар, експерти не чекають істотного подорожчання дорогоцінних металів. Тройська унція може подорожчати з нинішніх 1140 до 1250 доларів.

Однак якщо у світовій політиці назріє черговий конфлікт, то попит на цей метал може зрости. Як кажуть експерти, золото - не просто страховка від інфляції, воно також стає затребуваним у період політичної нестабільності. З огляду на агресивний настрій адміністрації Трампа щодо Китаю й Ірану, неважко уявити, що у золота в 2017 році будуть шанси хоч і короткочасно, але зрости в ціні.

Окремо зупинимося на тих товарах, які становлять основний експортний потенціал України. Це продовольство і продукція металургійної галузі. Як кажуть експерти, ціни на продовольство у світі будуть іти слідом за цінами на сировину, в тому числі на нафту. А ось ринок сталі зростає навіть попри надлишок виробництва. І допомогла йому, хоч як дивно, перемога Дональда Трампа.

Причина в тому, що передвиборна програма майбутнього президента містить обіцянку відмовитися від режиму жорсткої бюджетної економії, збільшити витрати на оборону і забезпечити пріоритетне фінансування інфраструктурних проектів, а їхній обсяг перевищує 3,5 трлн дол. Зрозуміло, що після його перемоги різко підскочили товарні ф'ючерси на сталеливарну сировину - заплановане будівництво доріг, мостів і аеропортів потребують багато металу. Тож перемога Дональда Трампа виявилася вигідною для українських металургів, пише Андрій Гаценко у статті "Світова економіка в 2017-му: сильний долар і стрибки цін на сировину" в газеті "КП в Украине".

Геополітичні ризики - річ складна. Кожна друга публікація або репортаж на політичну тему містить "достовірну інформацію" про стратегію Трампа, плани Путіна або мрії Меркель. В результаті ми воліємо відмахнутися від незрозумілого, ігноруючи ранні ознаки небезпеки доти, доки на вибухне повномасштабна криза, пише Іван Компан у виданні "Новое время".

Адже за останні роки саме геополітичні події ставали причиною турбулентності світових ринків капіталу. Індекс VIX, що відображає очікування інвесторів щодо розмаху коливань (волатильності) американського фондового ринку, демонстрував максимальні значення саме у відповідь на важливі геополітичні події: анексія Криму, Brexit, обрання Трампа.

Немає сумнівів у тому, що світ поступово стає, як мінімум, біполярним, і змагання США та Китаю за право вважатися головним полюсом буде ключовим фактором, що впливає на динаміку глобальних сировинних і фінансових ринків. Мова, безумовно, йде про економічну потужність, яка є фундаментом геополітики. Та ж таки Росія, наприклад, зі штанів готова вистрибнути, аби довести право на глобальне лідерство. Ось тільки економіка, яка становить 10% американської, робить ці потуги геть нереалістичними.

Ще один важливий фактор - єдина позиція щодо стратегічних питань. Саме її відсутність не дозволяє ЄС конкурувати зі США і Китаєм за право вважатися "полюсом" впливу. Тож нас очікує драма "США проти Китаю", і, на думку багатьох аналітиків, ще невідомо, чи мирним буде таке змагання.

На тлі американсько-китайського лейтмотиву варто прислухатися і до побічних партій: потуг Росії повернути колишню славу, близькосхідних криз, ситуації у Північній Кореї, Індо-Пакистанському конфлікту двох ядерних держав, тероризму, неконтрольованої міграції, популізму, що набирає обертів, і дезінтеграційних процесів у Європі. Та ще до всіх напастей, після обрання Трампа, ніхто достеменно не передбачить, якою тепер буде американська зовнішня політика. Життя без "жандарма", що так-сяк, але все ж приглядає за порядком у світі, може бути сповненим невизначеності.

Так що, як не крути, а найпевніше, саме геополітика буде панівним фактором, що визначатиме наше фінансове майбутнє в найближчі роки. Адже ескалації навіть однієї з перерахованих вище загроз цілком достатньо, щоб вплинути на траєкторію економічних циклів і посіяти колотнечу на глобальних сировинних і фінансових ринках.

Для нашої маленької, повністю залежної від світових цін на сировину економіки, яка продувається всіма вітрами, геополітика і спровоковані нею економічні потрясіння, якраз і становлять найбільшу загрозу. І так буде доти, доки ми не побудуємо економіку, засновану не на олігархічних "заводах, газетах, пароплавах", а на малому і середньому бізнесі та внутрішньому ринку, пише Іван Компан у статті "Пани б'ються, а у холопів чуби тріщать!" у виданні "Новое время".

facebook

Посилання по темі:


Екс-прем'єра Греції судитимуть за неправдиві передвиборчі обіцянки
// NEWSru.ua // Світ // 10 cічня 2017 р.


ЗМІ: Клінтон піде з політики в благодійність
// NEWSru.ua // Світ // 10 cічня 2017 р.


Парламент Венесуели оголосив Мадуро таким, який "залишив свій пост", а Верховний суд заявив, що його не можна усунути
// NEWSru.ua // Світ // 10 cічня 2017 р.


Трамп планує найбільше розширення ВМФ з часів Холодної війни – проти загроз від РФ і КНР
// NEWSru.ua // Світ // 9 cічня 2017 р.


Знайдено мертвим сина екс-президента Польщі Леха Валенси
// NEWSru.ua // Світ // 9 cічня 2017 р.Остання новина NEWSru.ua – 23:05
"Зоря" підписала контракт на 2 роки з нападаючим збірної Вірменії Кадімяном
// Спорт


]]>
]]>
Понеділок, 16 cічня 2017 р.  

Остання новина – 23:05


Всі права на матеріали сайту NEWSru.ua охороняються законодавством, в тому числі, про авторське право та суміжні права. При будь-якому використанні матеріалів і новин сайту гіперпосилання на NEWSru.ua обов'язкове
Розміщення реклами на сайті
Зворотній зв'язок: Редакція сайту / Технічна служба / Рекламний відділ
Подальше використання матеріалів інформагентств Інтерфакс-Україна, Українські новини розміщених на данному сайті заборонена. Використання можливе лише з письмового дозволу агентств Інтерфакс-Україна, Українські новини.
© NEWSru.ua 2007-2017