]]>
]]>
УКР
NEWSru.ua // Преса // Четвер, 31 травня 2012 р.
розширений пошук

europe.newsru.ua

Огляд преси, 31 травня. Росію хочуть посунути з шляху дешевого газу з Туркменістану до України

час публікації: 31 травня 2012 р., 12:35
останнє оновлення: 31 травня 2012 р., 17:59
версія для друку зберегти як файл
відправити поштою перегляд фотоілюстрацій

Україна і Туркменістан прагнуть змінити правила гри на газовому ринку СНД, щоб розширити географію поставок туркменського блакитного палива і протистояти монополії російського "Газпрому".

Вчора питання про можливість транзиту туркменського газу в Україну обговорив у рамках саміту глав урядів СНД Микола Азаров з російським колегою Дмитром Медведєвим. На тлі безуспішних спроб домогтися зміни контрактів "Газпрому" і "Нафтогазу", підписаних в 2009 р, Київ шукає додаткові аргументи для російських партнерів, щоб вони погодилися на зміну умов газового співробітництва, пише Світлана Длінчук в статті "Перший газовий результат" в газеті "Экономические известия".

"Ми домоглися в договорі про введення ЗВТ в СНД спеціальної статті, яка регламентує доступ учасників договору до газотранспортної системи. Також ми розраховуємо, що в процесі перегляду газового контракту 2009 р по поставкам газу і умов його транзиту ми і це питання обговоримо з керівництвом Росії" , - зазначив Микола Азаров.

Візит Миколи Азарова до Ашгабата тривав два дні, завершився учора і був присвячений засіданню напівмертвої структури, якою є Співдружність незалежних держав, повідомляє Юрій Патиківський в статті "Туркменський тунель" в газеті "Україна молода". Представник, на щастя, не надто інтегрованої в СНДівські структури держави Україна на більшості обговорень був сам по собі. Тож господарі дійства звернулися до нього... за інвестиціями у свою країну.

Президент Гурбангули Бердимухамедов навіть пообіцяв особисту підтримку українським олігархам, які вирішать працювати в цій державі і назвав галузі, які потребують зарубіжних, у тому числі й українських грошей: АПК, телекомунікації, високі технології, а також розвиток інфраструктури. Йдеться про будівництво портів і торгового флоту: контейнеровозів, річкових барж і буксирів.

"Туркменістан - це країна, що динамічно розвивається, в якій до третини бюджету використовують для капітальних вкладень. Щорічно це становить 10 млрд. доларів", - захоплено мовив Микола Азаров. До речі, ВВП Туркменістану торік зріс на 14,7%, що є досить непоганим показником. "Газовий" Туркменістан справді мало відчуває економічну кризу, і у цій країні вже давно працюють українські фахівці. Власне кажучи, й дренажний тунель, на який просто з літака приїхав Микола Азаров, було вибрано не випадково - споруджують його українські будівельники.

Утiм було би наївно вважати, що в посушливій Туркменії офіційний Київ найбільше цікавлять річкові баржі. Газ - ось головний предмет інтересу України, на якому, щоправда, в офіційних прес-релізах вирішили не акцентувати. До появи хоча би якихось результатів. Зустріч віч-на-віч Миколи Азарова з Гурбангули Бердимухамедовим не змусила лідерів країн зробити жодної голосної заяви. Принципової згоди Ашгабата постачати нам газ нібито досягнуто вже давно, але між нашими країнами знаходиться Росія. Яка не в захваті від такої дружби.

Прем'єр України Микола Азаров і президент Туркменістану Гурбангули Бердимухаммедов на саміті глав урядів СНД, який завершився вчора в Ашхабаді, виступили зі схожими ініціативами, реалізація яких трансформує газовий ландшафт пострадянського простору. Враховуючи особливість формування СНД, вони заявили про необхідність вільного доступу до газотранспортних систем країн, що входять в це регіональне об'єднання.

За словами Миколи Азарова, укладено угоду про запровадження зони вільної торгівлі (ЗВТ) в СНД, і Україна наполягає на реалізації його положень про забезпечення вільного доступу до газотранспортних систем країн СНД.

У свою чергу, Гурбангули Бердимухаммедов закликав держави СНД максимально використовувати свої транзитні переваги при співпраці в енергетиці. "В силу свого потенціалу та географічного положення практично всі країни СНД є реальними або потенційними учасниками міжнародної взаємодії в енергетичній сфері. І в цьому контексті всі ми зацікавлені саме в максимальному залученні своїх енергетичних потужностей та транзитних переваг", - заявив він.

Туркменістан запропонував почати діалог з питань транспортування енергоресурсів, забезпечення безпеки і надійності поставок, а також - виробити ясні і чіткі принципи дій держав СНД на міжнародних ринках енергоносіїв.

Україна і Туркменістан вже давно прагнуть розвивати співпрацю в газових поставках. Однак для доставки туркменського газу в Україну необхідна згода Росії на його транзит. Москва перешкоджає подібного розвитку ситуації, щоб зберегти монопольне право на імпорт блакитного палива не тільки на український ринок, але і в країни ЄС, тим самим забезпечуючи собі можливість диктувати цінові умови.

Тому і в Україну, і в Євросоюзі докладають зусиль для диверсифікації джерел поставок. У свою чергу, Туркменістан, не маючи прямого виходу на ЄС, веде переговори з потенційними споживачами свого газу про будівництво нових маршрутів для його транспортування, а також сподівається домогтися згоди Москви на використання російської ГТС для транзиту. Але це, на думку експертів, питання більшою мірою політичний, ніж економічний.

Енергетичні питання обговорювалися прем'єр і зі своїм російським колегою Дмитром Медведєвим. Можливо, вже через місяць частина газових питань буде вирішена, пише Сергій Тищенко у статті "Микола Азаров хоче змінювати наші технології на туркменський газ" в газеті "Комсомольская правда в Украине".

"В черговий раз ця тема обговорювалася, крок за кроком ми наближаємося до вирішення даного питання, - сказав Микола Азаров. - Думаю, що 27 червня в Донецьку ми зуміємо знайти компроміс з цілого ряду питань".

Нагадаємо, що в цей день в Донецьку відбудеться засідання міжурядового українсько-російського комітету з економічного співробітництва. За словами українського прем'єра, цей захід буде підготовкою до проведення міждержавної українсько-російської комісії на рівні президентів Віктора Януковича і Володимира Путіна.

Експерти прогнозують складнощі у вирішенні проблеми газових поставок на український ринок і пошуку джерел, альтернативних російським, пов'язуючи їх з надмірною політизацією енергетичної сфери. Однак, як зазначив Сергій Дубов з інвесткомпанії "Профіт Гарант", ринкова ситуація в перспективі може розвиватися на противагу інтересам "Газпрому", і тоді можна очікувати пом'якшення його позиції в переговорах із споживачами, щоб зберегти конкурентні позиції.

facebook

Посилання по темі:


Ашгабат разом із Києвом лобіює поставки туркменського газу в Європу. Москва не надто рада
// NEWSru.ua // Економіка // 31 травня 2012 р.


Туркменістан не хоче залежати від російської ГТС. Сподівається на допомогу ООН
// NEWSru.ua // Економіка // 30 травня 2012 р.


ЗМІ: Україна і Туркменістан домовилися про поставки газу
// NEWSru.ua // Економіка // 17 вересня 2011 р.


ЗМІ: Київ і Ашгабат "давитимуть" на Москву туркменським газом
// NEWSru.ua // Економіка // 14 вересня 2011 р.


ЗМІ: Туркменістан може забезпечити Україні газ по 200 дол, але звідти йде поки лише російська "труба"
// NEWSru.ua // Економіка // 13 вересня 2011 р.


Україна й Туркменістан підписали заяву про дружбу та угоду про співробітництво
// NEWSru.ua // Україна // 12 вересня 2011 р.Остання новина NEWSru.ua – 23:16
Тбілісі вболіває за затриманого в Києві Церцвадзе й намагається запобігти екстрадиції до РФ
// Україна


]]>
]]>
Середа, 25 cічня 2017 р.  

Остання новина – 23:16


Всі права на матеріали сайту NEWSru.ua охороняються законодавством, в тому числі, про авторське право та суміжні права. При будь-якому використанні матеріалів і новин сайту гіперпосилання на NEWSru.ua обов'язкове
Розміщення реклами на сайті
Зворотній зв'язок: Редакція сайту / Технічна служба / Рекламний відділ
Подальше використання матеріалів інформагентств Інтерфакс-Україна, Українські новини розміщених на данному сайті заборонена. Використання можливе лише з письмового дозволу агентств Інтерфакс-Україна, Українські новини.
© NEWSru.ua 2007-2017